تبلیغات
بار امانت - 16. مگر می‌شود ما دین را از ریاضیات جدا بدانیم؟
 
بار امانت


مگر می‌شود ما دین را از ریاضیات جدا بدانیم؟

حدیث شریفی است در کافی که امام صادق(ع) به یکی از اصحاب فرمودند که فلانی «اشیاء همه به هندسه آفریده شده‌اند» فرمود هندسه یعنی چه؟ امام فرمودند: یعنی مقدار و اندازه. عالم همه به اندازه است تمام کلمات، تمام ذرات، هر چه هست همه به قدر و به اندازه آفریده شده است و مرحوم علامه شعرانی در مورد میرزا حبیب‌الله ذوالفنون می‌فرمودند: سوالات ریاضی از گوشه و کنار و اطراف و اکناف فرستاده می‌شد و ایشان جواب می‌داد در مخروطات، در هندسه‌های فضایی و مسائل بسیار مشکل.

در حوزه‌ها این طور نیست که ریاضیات نباشد البته نه به آن صورت که در متقدمین بوده، بوده اما به کلی منقطع نشده و امیدواریم انشاء‌الله دوباره نضج بگیرد و پیش برود. خدی سبحان در چند جای قرآن کریم خود را به علم شریف حساب متصف فرموده است مانند «انّ الله سریع الحساب » آری صنع احسن عالم کیانی و نظم اتم نظام ربّانی بر اساس استوار حساب و اندازه است. تار و پود فعل حق تعالی شأنه حساب و اندازه است که در متن خلقت عالم و آدم پیاده شده است و خلاصه اینکه مبنای کلمات کتاب تکوینی و تدوینی نظام هستی مبتنی بر اساس استوار ریاضیات است. علم به قوانین حسابی و قواعد مسایل عددی در تقویت نفس انسانی از اعاظم وسائل است به خصوص علم هندسه که در تعدیل و تقویم ذهن و فکر و قلم و بیان تأثیری بسزا دارد.

حکما و فلاسفه بزرگ گفته‌اند: برای رسیدن به معرفت حقایق اشیاء، فکر را باید به علوم ریاضی ورزش داد، آری علوم ریاضی برای حکیم مثابه مسطره برای خطاط است. همچنان که مسطره؛ مشّاق را از کجی و بی‌نظمی در کتابت حروف و انحراف سطور حافظ است؛ علوم ریاضی نیز فکر را از خطا و اعوجاج و انحراف باز می‌دارند و به آن استقامت و اعتدال می‌دهند.

انسان‌های ورزیده در علوم ریاضی؛ صاحب رأی صائب و نظری ثاقب و کم‌گوی و گزیده‌گوی و دیرگوی و نکو‌گوی می‌شوند مثلاً عبارات خواجه طوسی به فارسی و عربی چنان سخت بنیاد و استوار است که گویی به جای مرکّب؛ سرب مذاب به کار برده است.

محصلین علوم دینی نیز احتیاج مبرم به تحصیل ریاضیات از هندسه و حساب و هیأت دارند. اکثر کارهای بشر دیروزی و امروزی مبتنی بر ریاضیات است. این علوم ریاضی است که اساس نظام اجتماع بشری است.[1] [1]. سایت Zitova

نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

جنبش  وبلاگی حمایت از طلبه سیرجانی
 
 
بالای صفحه