تبلیغات
بار امانت - مطالب شهریور 1390
 
بار امانت


استاد شهید مطهری در كتاب سیری در سیره نبوی این شبهه كه اسلام با زر و زور جلو رفت رو چنین جواب می‌دهند:

... آیا اساس اسلام بر زور و اجبار است؟ یعنی ایمان اسلام، اساسش بر اجبار است؟ این چیزی است كه كشیش‌های مسیحی در دنیا روی آن فوق‌العاده تبلیغ كرده‌اند. اسم اسلام را گذاشته‌اند دین شمشیر یعنی دینی كه منحصراً از شمشیر استفاده می‌كند. [البته] شكی نیست كه اسلام دین شمشیر هم هست، این كمالی است در اسلام نه نقص در اسلام, ولی آن‌ها كه می‌گویند «اسلام دین شمشیر» می‌خواهند بگویند اسلام در دعوت خودش ابزاری كه به كار می‌برد شمشیر است... یك  نوع خلط مبحثی می‌كنند بعد می‌گویند اسلام دین ادع بالسیف است, دعوت و تبلیغ كن با شمشیر . حتی در بعضی از كتاب‌هایشان به پیغمبر اكرم اهانت می‌كنند, كاریكاتور مردی را می‌كشند كه در یك دستش قرآن است و در دست دیگرش شمشیر و بالای سر افراد ایستاده كه یا باید به این قرآن ایمان بیاوری و یا گردنت را می‌زنم. كشیش‌ها از این كارها در دنیا زیاد كرده‌اند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
شنبه 26 شهریور 1390


استاد شهید مطهری در مورد جدایی دین و دانش و اثرات سوء این جدایی می‌نویسند:  

.... در واقع مظهر مقدس‌ترین همكاری‌ها، اتحادها .... اتحاد دین و دانش است، برای بشریت هیچ چیز گران‌تر و مشؤوم‌تر از جدایی دین و دانش نیست این جدایی تعادل اجتماعی بشری را از بین می‌برد هم دنیای قدیم و هم دنیای جدید گاه دچار بی تعادلی شده و تعادل خود را از دست داده است زمانی مردم گرایش‌های دینی خود را جدا از علم جستجو می‌كردند این بیماری عمده دنیای قدیم بود هم چنان‌كه بیماری عمده دنیای جدید این است كه عده‌ای در جستجوی علم منهای دین هستند اكثر انحرافات و بدبختی‌هایی كه بشر امروز را تهدید می‌كند ناشی از این است كه علم را جدا از ایمان می‌خواهد همای سعادت آن روز بر سر بشر سایه خواهد گسترد كه وی عمیقاً پی ببرد كه به این هر دو اصل مقدس نیازمند است، بداند كه مرغی است كه به دو بال نیاز دارد, بالی از دانش و بالی از ایمان...[1][1]. استاد شهید مطهری؛ امدادهای غیبی در زندگی بشر، ص 98.

نوع مطلب :
برچسب ها :
پنجشنبه 24 شهریور 1390


یا عَلىُّ اَلعَقلَ مَا اكتُسِبَت بِهِ الجَنَّةُ وَطُلِبَ بِهِ رِضَى الرَّحمنِ؛

یا على عقل چیزى است كه با آن بهشت و خشنودى خداوند رحمان بدست مى‌آید.[1]

روزی یک استاد دانشگاه تصمیم گرفت تا دانشجویانش را به مبارزه بطلبد. او پرسید: آیا خداوند هر چیزی را که وجود دارد، آفریده است؟ دانشجویی شجاعانه پاسخ داد: بله. استاد پرسید: هر چیزی را؟پاسخ دانشجو این بود: بله هر چیزی را.

استاد گفت: در این حالت، خداوند شر را آفریده است. درست است؟ زیرا شر وجود دارد.

برای این سوال، دانشجو پاسخی نداشت و ساکت ماند. استاد از این فرصت حظ برده بود که توانسته بود یکبار دیگر ثابت کند که ایمان و اعتقاد فقط یک افسانه است. ناگهان، یک دانشجوی دیگر دستش را بلند کرد و گفت: استاد، ممکن است که از شما یک سوال بپرسم؟


[1]. كنزالعمال، ج13، ص151، ح36472ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

استاد شهید مطهری(ره) در مورد تفاوت پیامبر و امام بیان جالبی دارند كه عیناً نقل میگردد، ایشان در این زمینه نوشته‌اند كه: 

فرق نبوت و امامت در این است كه نبوت، راهنمائی و امامت رهبری است، نبوت ابلاغ، اخبار، اطلاع دادن، اتمام حجت و راهنمایی است راهنما چه می‌كند؟ راه را نشان می‌دهد.  وظیفه‌اش بیش از این نیست كه راه را نشان دهد ولی بشر علاوه بر راهنمایی به رهبری نیاز دارد یعنی نیازمند است به افراد یا گروه و دستگاهی كه قوا و نیروهای وی را بسیج كند؛ حركت دهند سامان و سازمان بخشند، نبوت راهنمائی است و یك منصب است, اما امامت  رهبری است و منصب دیگری است.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

گوگل پلاس یه مدتی است كه در سایت‌ها مد شده و اکثر سایت‌ها و وبلاگ‌ها از اون استفاده میکنن. این ابزار بیشتر جنبه افزایش بازدید و افزایش رنج گوگل رو داره و طرز کارش هم به این صورته که اگه بازدیدكننده، وبلاگ شما رو مثبت یک کلیک کنه در صورت سرچ مطلبی مرتبط با وبلاگ شما درگوگل وبلاگ شما در اولویت خواهد بود. همچنین به قول یكی از سایت‌ها از نظر کلاس! و بروز بودن هم واسه وبلاگ خوبه.

سایت‌های زیادی برای راهنمای استفاده از این ابزار دست به قلم شده‌اند و در این بین نیز گاها آدرس سایت خودشون رو توی كد جاسازی می‌كنند ولی به نظر من بهترین راهنمای این ابزار رو می‌تونید از سایت خود گوگل بخونید كه به طور مفصل طرز استفاده از این ابزار رو نوشته است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
سه شنبه 22 شهریور 1390


آورده‌اند که مرغان با سلیمان نبی (ع) شکایت کردند که در میان ما مرغی است نام وی بوم(جغد)، در آبادانی نیاید، طعام بنی آدم نخورد، گوش دراز دارد و بر بام ها نشیند و شیون کند و بر گورستان ها جایگاه دارد.

سلیمان وی را بخواند و گفت: مرغان از تو شکایت می کنند!ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای صبح امروز(90/6/21)در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان، با اشاره به اقدام تاریخی و بی سابقه امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در تشکیل نظام سیاسی مبتنی بر فقه اسلامی خاطر نشان ساختند: ولایت مطلقه فقیه یعنی انعطاف پذیری دستگاه ولایت و معنای این مسئله این است که مجموعه دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر که رهبری در رأس آنها قرار دارد بطور دائم با انتخاب آنچه درست‌تر و کامل‌تر است، خود را بطور مدام متحول کنند و با تکمیل نظام سازی، کشور را به پیش ببرند.

ایشان با اشاره به تناقض ذاتی فهم دشمنان از مفهوم ولایت مطلقه فقیه افزودند: آنها می‌گویند ولایت مطلقه یعنی کشور بر اساس میل فقیه عادل حرکت کند در حالی که فقیهی که عادل است نمی‌تواند به میل خود عمل کند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

یكی از نویسندگان عرب كه در كتاب خویش تصریح به بی‌دینی خویش می‌نماید كه «شاید من (به یك دلیل ساده) كه تا به حال مقید به راه و روش دینی در زندگانی نبوده‌ام» در مورد نظریه و دكترین ولایت فقیه و پتانسیل این دكترین برای اداره جامعه بشری می‌نویسد:

به نظر ما، طرفداران نظریه ولایت فقیه كاملاً در محاصره مخالفت‌های فقهی از ناحیه شیعی و سنی، متفكرین ملی‌گرا، ماركسیست‌ها و دولت‌ها هستند و معارضین، درگیر یكی از مهم‌ترین و خطیرترین نبردهای فكری اسلامی شیعی شده‌اند ... اگر این تجربه به شكست بیانجامد كسی نمی‌تواند ادعا كند كه تنها عدم كاردانی و درایت كافی در تدبیر امور داخلی و مسائل خارجی باعث این ناكامی و شكست شده است بلكه عامل بین‌المللی در ناكامی این تجربه و محدود ساختن نتایج حاصله از آن نقش اساسی و بزرگی داشته است  ... این نكته قابل انكار نیست، كه طرفداران نظریه ولایت مطلقه فقیه و حكومت اسلامی مراكز راحت‌طلب و ضعیف‌الاراده شیعی را نگران ساخته است همچنین آن‌ها با این اقدام خود كه تشكیل حكومت اسلامی نمی‌باید مرهون ظهور امام مهدی (عج) باقی بماند قدرت‌های اصلی در جهان اسلام را نگران كرده‌اند.[1][1]. حسن العلوی؛ ترجمه محمد نبی ابراهیمی؛ شیعه و حكومت در عراق، ص 33.

نوع مطلب :
برچسب ها :
یکشنبه 13 شهریور 1390


به ما یاد دادن كه پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است مخصوصا در مسائل اعتقادی بایست هر سئوالی كه به ذهن میرسه پرسید و براش جواب قانع كننده‌ای پیدا كرد و نذاشت كه تبدیل به یك مساله حل ناشده گردیده و اعتقادات انسان را به لرزه بیندازد.

استاد شهید مطهری در این زمینه می‌فرمایند:ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

یک روز صبح، چنگیزخان مغول و درباریانش برای شکار بیرون رفتند. همراهانش تیرو کمانشان را برداشتند و چنگیزخان شاهین محبوبش را روی ساعدش نشاند. شاهین از هر پیکانی دقیق تر و بهتر بود، چرا که می توانست در آسمان بالا برود و آنچه را ببیند که انسان نمی دید.

آن روز با وجود تمام شور و هیجان گروه، شکاری نکردند. چنگیزخان مایوس به اردو برگشت، اما برای آنکه ناکامی اش باعث تضعیف روحیه ی همراهانش نشود، از گروه جدا شد و تصمیم گرفت تنها قدم بزند.

بیشتر از حد در جنگل مانده بودند و نزدیک بود خان از خستگی و تشنگی از پا در بیاید. گرمای تابستان تمام جویبارها را خشکانده بود و آبی پیدا نمی کرد، تا اینکه رگه ی آبی دید که از روی سنگی جاری بود. خان شاهین را از روی بازویش بر زمین گذاشت و ظرف نقره ی کوچکش را که همیشه همراهش بود، برداشت. پرشدن ظرف مدت زیادی طول کشید، اما وقتی می خواست آن را به لبش نزدیک کند، شاهین بال زد و جام را از دست او بیرون انداخت.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :

لاینل واترمن داستان آهنگری را می‌گوید که پس از گذراندن جوانی پرشر و شور، تصمیم گرفت روحش را وقف خدا کند. سال‌ها با علاقه کار کرد، به دیگران نیکی کرد، اما با تمام پرهیزگاری، در زندگی‌اش چیزی درست به نظر نمی‌آمد. حتی مشکلاتش مدام بیش‌تر می‌شد.

یک روز عصر، دوستی که به دیدنش آمده بود و از وضعیت دشوارش مطلع شد، گفت: «واقعا عجیب است. درست بعد از این که تصمیم گرفته‌ای مرد خداترسی بشوی، زندگی‌ات بدتر شده، نمی‌خواهم ایمانت را ضعیف کنم اما با وجود تمام تلاش‌هایت در مسیر روحانی، هیچ چیز بهتر نشده».

آهنگر بلافاصله پاسخ نداد ...


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
چهارشنبه 9 شهریور 1390
نوع مطلب :
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

جنبش  وبلاگی حمایت از طلبه سیرجانی
 
 
بالای صفحه